حلال - White Spirit:

حلال ها و وایت اسپرایت -standard solvent
وایت اسپریت ها (
White Spirit) یا اسپریت های معدنی (mineral Spirit)مخلوطی از هیدروکربن های (۷کربنه الی ۱۲کربنه ) پارافینی و اروماتیکی با دامنه تقطیر ۲۰۰-۱۴۲ درجه سلسیوس و نقطه جوش ۱۰۵الی ۲۰۵ درجه سانتی گراد هستن که حلال ۴۰۲ جزئی از این ترکیبات هستند.

از این ترکیب بعنوان سنگ معدنی ترپنتین(Terpentine) ، حلال نفتالین(نفت) یا به طور کلی بعنوان تینر رنگ مورد استفاده قرار میگیرد. این حلال ها مایعاتی شفاف به رنگ آب و دارای بوی ملایم بوده و از لحاظ شیمیایی پایدارند و خوردگی ایجاد نمیکنند.از حلال ۴۰۲ بعنوان یک حلال استخراج ، حلال تمیز کننده ، چربی زدا و حلال آئروسل ها ، رنگ ها ، لاک ها و محصولات آسفالت استفاده میشود.

مهم ترین و اصلی ترین کاربرد حلال ۴۰۲ در رنگ ها و لاک ها است و یکی از رایج ترین حلال ها در صنعت رنگ میباشد.بعنوان حلال در تینرهای رنگ و لاک الکل(۶۰ درصد کل مصرف این ماده در اروپا مربوط به رنگ ،لاک و فرنج ناخن میشود)

  • بعنوان حلال خشک کن رنگ ها
  • بعنوان حلال در چاپ پارچه
  • بعنوان حلال چربی گیر از سطوح فلزات
  • بعنوان حلال واکس های مخصوص اثاثیه منزل، مبلمان،کف پوش ها و همچنین واکس کفش
  • بعنوان حلال خشک شویی

در دستگاه برشکاری الماس نقش دارد و به همین دلیل به Diamond turning معروف است.
برای حذف گاز اسیدی در تصفیه گاز مورد استفاده است و در جریان گاز شیرین و غیر شیرین موثر است.

حلال 402:
که در واقع عضوی از خانواده ی بزرگ حلال هایی است که با نام های white spirit یا mineral spirit یا Stanford solvent  ویا به طور کلی تینر رنگ شناخته می شوند است. دامنه ی دمای جوشی آن بین 150 تا 220 درجه ی سانتی گراد و دارای رنگی شفاف و بویی قابل تشخیص است که در آب نامحلول است و دمای خوداشتعالی آن نیز 232 درجه ی سانتی گراد است. این ماده به طور گسترده در تهیه ی رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. هنرمندان از این ترکیب به عنوان جایگزینی برای turpentine به دلیل اشتعال پذیری و میزان سمیت کمتر آن, استفاده می کنند. هم چنین این ترکیب در مصارف دیگری هم چون رنگ رزی پارچه, پاک کردن سطح فلزات, ساخت مبلمان, پولیش های کفش و کف زمین, فرمولاسیون پاک کننده های خشک,فرایند استخراج, صنایع لاستیک و تولید آسفالت مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده غیرخورنده و دارای پایداری شیمیایی است.

این ماده در واقع ترکیبی از مخلوط های آلیفاتیک و alicyclic است که درواقع مخلوطی از هیدروکربن های C7 تا C12 محسوب می شوند. White spirit نامحلول در آب است و از این جهت می توان از آن در فرایند استخراج,  اسپری ها, محافظ های چوب, رنگ ها , تولید لاک ناخن و یا در تولید آسفالت استفاده کرد. در اروپای غربی حدود 60% از white spirit ها صرف مصارف تولید رنگ و لاک ناخن می شود. White spirit پرکاربرترین حلال مورد استقاده در صنایع رنگ است. در مصارف خانگی از آن عموما به منظور پاک کردن قلموهای نقاشی بعد از انجام کار, استفاده می گردد. از آن هم چنین به عنوان ماده مشتعل کننده کوره های زغال چوب, حذف چسب باقی مانده بر روی سطوح غیرمتخلخل و غیره استفاده می شود.


!WE Offer